Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Telleri Kemiriyor

Ronay

Site Kurucusu
Muhabbet Kuşu Telleri Kemiriyor

muhabbet-kuşu-telleri-neden-kemiriyor

Yazının başında hemen belirtelim ki muhabbet kuşunun kafesin tellerini kemirmesi son derece olağan bir durumdur. Özellikle boyalı kafeslerde kafes tellerine olan ilgi boyayı kemirmeye kadar ilerleyebilmektedir. Muhabbet kuşlarının bu davranışı bazı eksikliklerden kaynaklanmaktadır. Eğer kafesinizde gaga taşı, mineral bloğu veya mürekkep balığı kemiği yoksa bunlardan birini veya bir kaçını biran önce edinip kafesinizi zenginleştirmelisiniz. Bu sayede kuşlarınız hem kalsiyum, mineral vb ihtiyaçlarını karşılayacaklar hem de gagalarını törpülemiş olacaklardır.

Yukarıdaki tavsiyeleri uyguladığınızda muhabbet kuşunuzun kafesi kemirme davranışını sonlandırması muhtemeldir.

SefaKy

Yeni Üye
Benim kuşumun kafesinde hem böyle yuvarlak kalın taş var adını bilmiyorum. Birde alçı gibi beyaz var. Yeni kafes aldım. Kafesin her yerinin boyasını söktü neredeyse. Neden hala kemiriyor olabilir.

Ronay

Site Kurucusu
Hoş geldiniz aramıza 🙂Bunun bir kaç sebebi olabilir muhabbet kuşu tel, boya vb kemirmesinin. Oyun amaçlı, vitamin ve mineral eksikliği gibi. Burada yapılacak şey fırın boyası olacak kaliteli kafes almak. Birde mineral ve vitamin takviyesi yapmak.

Ayrıca kuşunuzu ve sizi tanımak isteriz. Fotosunu paylaşırsanız tanıtım bölümünde çok mutlu oluruz. 🙂🙏

SefaKy

Yeni Üye
Vitamin olarak damla kullanıyorum ama kemirme huyu çok. Eski kafesini neredeyse komple boyasını kemirmişti yeniside o yolda ilerliyo

Ronay

Site Kurucusu
Vitamin olarak damla kullanıyorum ama kemirme huyu çok. Eski kafesini neredeyse komple boyasını kemirmişti yeniside o yolda ilerliyo
Fırınlanmış kafesler soyulmaz. Ondan önerdim size. Bunu oyuna çevirmiş durumda.

Taha

Moderator
Kemirgen kuşlar. Tahta tünekte kullansanız gaga taşını eksikte etmeseniz ne görürse onu kemiriyorlar karakteri gereği. Genelde kuşa zararı olmayan boya çeşidi kullanılıyor. Size görüntü olarak zarar dışında bir problem olmayacaktır ama tedbirli olmakta fayda var. Hocamın dediği gibi fırınlanmış, pirinç ya da üretim kafesi tarzı kafesler tercih etmeniz daha iyi olur.

SefaKy

Yeni Üye
Kemirgen kuşlar. Tahta tünekte kullansanız gaga taşını eksikte etmeseniz ne görürse onu kemiriyorlar karakteri gereği. Genelde kuşa zararı olmayan boya çeşidi kullanılıyor. Size görüntü olarak zarar dışında bir problem olmayacaktır ama tedbirli olmakta fayda var. Hocamın dediği gibi fırınlanmış, pirinç ya da üretim kafesi tarzı kafesler tercih etmeniz daha iyi olur.
Keşke yeni kafes almadan araştırsaydım. Artık bu kafesi yakında tamamen kemirir yine yenisini almam gerekecek yüksek ihtimal. O zaman bu tarzlarda bir kafes bakarım. Teşekkürler.

Emirr

Yeni Üye
Benim dişi kuşum da aynı kafesin tüm boyalarını kemirdi malesef. Kalamar kemiği, gaga taşı, mineral blok, girit kum her şeyi olmasına rağmen. Şuan 5 yumurtası var daha önce konu açmıştım yavruları büyüyünce çifthane kafes almayı düşünüyorum. Pirinç alsam onu da kemirir mi yoksa boyasız kafes mi almalıyım? Çok güzel pirinç bir çifthane kafes buldum ama kemirir diye korkuyorum. Ne önerirsiniz?

Burcin

Paylaşımcı Üye
Selamlar, yeni konu açmak istemedim. Bizim çıtır hanımda ne bulursa kemiriyor, gaga taşı kalamar kemiği mevcut kafesinde ayrıca kuş kumu var, düzenli olarak vitamin takviyelerini yapıyorum, gervit w , sedochol, bt amin forte kullanıyorum. En son tahta tünekleri kemirmeye başladı. bu alışkanlığından vazgeçmesi için ne önerirsiniz?

TATLI ERİK

Aktif Üye
Selamlar, yeni konu açmak istemedim. Bizim çıtır hanımda ne bulursa kemiriyor, gaga taşı kalamar kemiği mevcut kafesinde ayrıca kuş kumu var, düzenli olarak vitamin takviyelerini yapıyorum, gervit w , sedochol, bt amin forte kullanıyorum. En son tahta tünekleri kemirmeye başladı. bu alışkanlığından vazgeçmesi için ne önerirsiniz?
Benim yeni aldığım erkek kuşumda kemiriyor kafeste gaga taşı olmasına rağmen gaga taşı ı daha keşfetmediğini düşünüyorum dişi kuşum ne zamandır o kafeste olduğu için gaga taşını kemiriyor ama erkek yaklaşmıyor ne yapabilirim ?

Taha

Moderator
Doğası gereği kemirgen kuşlar bizimkilerde öyle. Oyun parkı var yuvalık var ahşap tunek gaga taşları. Gidip tülü kemiriyorlar odanın kapısını kemiriyorlar. Belli dönemlerde üreme zamanı gibi daha artıyor