19 Kasım 2018, 03:34:30

Haberler:Yardım almak ve deneyimlerinizi paylaşmak  için;
''KAYIT OLMALISINIZ''...
Sizi de bu ailede görmek isteriz....

SİZDEN GELEN RESİM bölümünde kuşlarınızın görünmesi için MUHABBET KUŞLARIMIZI TANITALIM kategorisine konu açmanız , foto eklemeniz gereklidir

En iyi kümes ve bakımı nasıl olmalıdır

(Okunma sayısı 153 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ali dayı kuş evi

Merhaba arkadaşlar Ben Ali Osman Kalkan yaşım 50 (Ali dayı kuş evi) kullanıcı adı kullanıyorum sizce iyi bir kümes nasıl olmalı bakımı nasıl yapılmalı önerileriniz nelerdir.

Cihan Aytan

İyi bir kümeste havalandırma çok önemli kümes ısısı sabit ve aydınlatması yeterli olmalı kafes ve yuva seçimleri uygun olmalı kümeste standart bir bakım programı olmalı yem mama vb besinler ağzı kapalı ve serin yerde muhafaza edilmeli kümeste ayrı bir karantina bölümü yapılmalı mümkünse kuşlara kullanılacak suyun içme suyu olmalı herkese iyi günler güzel hobiler dilerim

Cihan AYTAN
Rainbow,mutasyon ve kırık ırklar
Muhabbet kuşu hobi üretici
Pendik-İstanbul
https://renkmuhabbetkusu.blogspot.com/?m=1

Şehmus BAKIR

cihan zaten belirtmiş ama birkaç şey eklemek istiyorum.....tecrübelerime dayanarak söylüyorum..kümeste önce hijyen önemlidir günlük temizlik yapılmalıdır..kafesleri tel kafes olarak seçmeniz hijyen bakımından çok önemlidir..duvarları ve yerleri fayans yapılması ve giderin büyük olması ve haftada bir yıkanması.kümesin metrekaresine göre iyi bir havalandırma yapılması..ve en önemlisi ısı ve nem sabitlenmesi bu da mevsimine göre ayarlanması..bu kümes ile ilgili görüşlerimdir..ben kafeslerime taban malzemesini iki çeşit kum olarak kullanıyorum ince kedi kumu ve silis fırınlanmış kum bunun dışında suluklar her gün yıkanarak arıtılmış su ve haftada bir vitamin günü..kuş kumu mutlaka verilmelidir.senede iki kere dış ve iç parazit ilaçlanması..doktor tavsiyesi gibi hasta olursun sonra ilaç kulllanırsın hayır efendim bu öyle değil önemli olan hasta olmadan tedbir alınmasıdır..çünkü herkes hasta olabilir bu hayvanlarda da aynıdır..arkadaşlar kuşlarınızı iyi seçin saglık durumlarına bakarak alın ve aldığınız kişi veya kümesi kontrol ederek alın..bazı hastalıklar vardır ki bunun belirtileri yoktur bir anda ölürler..ben kümesimde kür yapmam lakin peribiyotik kullanıyorum.dört adet küçük hasta kafesim mevcuttur küçük olmasının sebebi de yorgun düşmeden çabuk iyileşmesidir.hastalıklarına göre ayrı yerlerde tedavi uygularım.neyse konu dışına çıkmıyayım:))tabiki gıdaları iyi muhafaza etmeliyiz ek gıdalar ve sıvı gıdalar tarihinden sonra kesinlikle kullanmayalım zehirlenme söz konusudur..hijyenik ve takipli ütretimler dilerim.saygılarımla

Rızkımı veren Hüdădır,
Kula minnet eylemem.....

İlyas otbiçen

gerekli cevapları vermişler zaaten temizlik çok önemli bide kefir çok önemli bu kuşlarda  :)iyi hobiler

Ronay

Cevaplar zaten verilmiş.Güzel bir konu,Ali abiye teşekkür ediyorum.Bu konuda ki bilgilere ihtiyacı olanlar,olabilir diye sabitliyorum konuyu....

Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....