10 Aralık 2018, 23:40:23

Haberler:Yardım almak ve deneyimlerinizi paylaşmak  için;
''KAYIT OLMALISINIZ''...
Sizi de bu ailede görmek isteriz....


SİZDEN GELEN RESİM bölümünde kuşlarınızın görünmesi için MUHABBET KUŞLARIMIZI TANITALIM kategorisine konu açmanız , foto eklemeniz gereklidir

Kanarya Beslenme ve Üretimi

(Okunma sayısı 57 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RonayVahşi kanarya Azores, Medeira ve Kanarya Adaları'nın Macronezya adalarına özgü küçük bir ispinozdur. Kuş ilk olarak 1478 yılında Macronezya adalarının fethinden sonra İspanyol denizciler tarafından Avrupa'ya getirilmiş ve 17. yüzyıldan beri esaret altında yetiştirilmiştir. Evcil hayvan mağazalarında satılan kanaryalar artık genetik olarak ataları olan orijinal vahşi kanarlardan oldukça farklı.

Evcil hayvan kanaryalar genellikle nasıl yetiştirildiklerine göre üç gruptan birine girer:

Kanaryalar renkler için yetiştirildi.
Farklı şekiller ve boyutlarda yetiştirilen kanaryalar.
Kanaryalar, eşsiz şarkı kalıpları için yetiştirildi.

Kanarya üretimi bugün hobi amacının yanında profesynel olarakda yapılmaktadır. Bu amaçla son iki yüyılda pek çok kanarya ırkı üretilmiştir. Bugün kanaryaların 22 kadar ırkı üretilmiştir. 

Ortalama yaşam süresi

Evcil hayvanlar olarak tutulduğunda, kanaryalar tipik olarak 10 ila 15 yıl yaşar,

Kanarya Beslenmesi :

Kanarya’nın beslenmesinde tohumların ve yemlerin ayrı bir yeri vardır. Yağlı tohumlar içerisinde yer alan, kenevir, keten, susam, şalgam, lahana ve turp, unlu tohumlar arasında yer alan ince yem, darı, yulaf ve bulgur, sağlık tohumları arasında da haşhaş, kimyon, anason, salata, semizotu, hardal ve devedikenidir. Bu tohumlar kanaryaya karıştırılarak verilmelidir. Tohumlar hem sağlıklı hem de faydalı olmaları nedeniyle fazla verilmesi kanaryanıza zarar verir. 

Kanarya Üretimi :

Üretim sezonları vardır.Muhtemel yavru mevsimi nisan ayında başlamalı,temmuz ayinin sonuna kadar 6 ağız yavru alınmalıdır.Kuslarin erken ese atılması çoğunlukla yavru verimini düşürür.Kaloriferli ortamlarda kuşları ese atarken çok dikkatli olunmalı erkenden kızıştırıcı özelliği olan yemler verilmemelidir.asil konu kuşları sıcak ortamlarda besliyor iseniz temizliğine daha titizlikle riayet etmeniz gerekmektedir.Sıcak ortamlarda zararlı hasenat ve bakteri üremesi hızlanır bu da kuşların sağlığında olumsuz etkiler yaratır.Kafeslerin kalorifer peteklerinin yanına veya hava akimi olan yerlerden uzak tutulması sizlerin menfaatinize olacaktır.
14. gün yumurta üzerinde delik açan yavru yumurtayı kırarak dışarı çıkar.26-27 günlük olunca yavru tamamen anne ve babadan ayrılır.

Çeviriler ve yorumla hazırlanmış makaledir.İzinsiz Paylaşılamaz......
Son Düzenleme: 03 Aralık 2018, 01:47:44 Gönderen: Ronay


Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....