Sultan PAPAĞANI Hakkında Herşey

(Okunma sayısı 83 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ronay
Sultan papağanı, kakadugiller familyasından sarı beyaz ve gri renklere sahip bir kakadu türü. Çekirdek, kuru incir içi, havuç, armut sapı, kiraz sapı v.b besinlerini oluşturur. Erkekler konuşturulabilir. Ekmek ve çekirdek gibi yiyecekler vererek insanlara alıştırılabilirler.Sultan papağanı yaşam süreleri en az 20 – 30 yıl kadardır.Sultan papağanı türleri soğuk havaya dayanamazlar.
Bulundukları hava sıcaklığı en az 15 dereceden fazla olması gerekmektedir.

Bilimsel adı: Nymphicus hollandicus
Yaşam süresi: 10 – 14 yıl (Doğada)
Uzunluk: 30 – 33 cm (Yetişkin)

Üretimi :


Sultan papağanı için eş seçimi son derece önemlidir.Kuş kendi eşini seçmesi halinde çiftleşme olmakta ve yavru alınabilmektedir. Bu nedenle öncelikle yavru almaya karar verdikten sonra en önemli adım kuşların cinsiyetini doğru belirlemekten geçer.
 odanın ısısı ve nem oranıdır. İdeal ortamın oluşturulması için oda sıcaklığı 25-30 derece, nem oranı da %50-60 civarında tutulmalıdır.
Beslenmesine dikkat etmelidir ara ara mamalarla destek sağlanmalıdır. Daha sonra yuva takılmalıdır kafese...

Sultan papağanı yuvalığı nasıl olmalı?


25cm x 25 cm x 28 cm ölçülerinde ve yatay bir yuvalıktı.Hamster talaşı alıp 1-2 parmak  koymak yeterlidir.Ama yumurta olmadan önce koyulmalıdır.

Yuvalığı Taktıktan Sonra :

Çok stresli bir türdür..Yumurta yaptıktan sonra kuşlar rahatsız edilmemelidir.Yerleri değişmemelidir.Bu yapılmadığı durumda yumurtaya yatmama kırma gibi durumlar gözükebilir.

Yumurta geldikten sonra 18-20 gün arasında yumurtalar çatlar.Artık mamayla destek verilmelidir.Yaklaşık 5 hafta civarında yuvadan atlamaya hazır olacaklardır.

Sultan Papağanı Konuşur mu ?


Konuşma yeteneği diğer papagan türlerine göre kötüdür.Daha az kelime konuşurlar ve daha boğuk ve anlaşılmaz konuşurlar.Dişileri neredeyse konuşmayacak diyeceğimiz kadar bu yeteneği kötüdür.Alışırlar güzel dostluklar kurarlar ama konuşma yeteneği çok azdır.
Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....