MUHABBETKUSLARİ.ORG Türkiye'nin En Büyük Muhabbet Kuşu Bilgi Platfomu

Haberler: Muhabbet Kuşunda MUTASYONLAR ve GENETİK
Hakkında bilgileri FORUM ÜYELERİ GÖREBİLİR
Bu bilgileri görebilmeniz için  ''ÜYE OLMALISINIZ''

Muhabbet Kuşu Üretiminde Püf Noktalar ve Sorunlar (Okunma sayısı 57 defa)

Ronay

daha çok
  • Yönetici
  • MuhabbetKuslari.org Üyesi
  • Teşekkür Ederim +0/-0
Öncelikle Muhabbet kuşu üretimindeki altın kural ‘’SABIRDIR.’’Eğer sabırlıysanız bu işe bir sıfır önde başlayacaksınızdır.Diğer püf noktalar ise hazırladığınız diyet programı ve rahatsız etmemektir.Unutmayın ki her dişi her erkekle yavru vericek diye bir kaide yoktur.Uzun süreli bekleyişten sonra eş değiştirme yöntemine geçilebilinir.Birde üretimhaneye göre evde üretim daha zordur çünkü muhabbet kuşları sürü piskolojisi vardır.Üretimhanede fazla kuş olduğundan daha hızlı hazırlanacak ve kızışıcaktır.Bu sebepten evde üretim daha zordur.

KAFES SEÇİMİ VE KAFES DİZAYNI NASIL OLAMALI;

Kafes seçimi ve dizaynı çok önemlidir.Üretim için ben yatay terli ve uzunluğu 45-50 cm aşmayacak yükseklikte 35-40 gibi olmalıdır kısacası büyük kafes efor artırcaktır ve kuşun daha geç form tutmasını sağlıyacaktır.Küçük kafes ise kuşu hatarlaştıracaktır.Stres yapıcaktır kuşunuzda bu ebatlarda kafesler almanız üretimde fayda sağlıyacaktır.Dizaynı ise suluk ve yemlikleri dışardan takılmalı olmalıdır.Tünek ise tek tünek veya çift tünek olabilir.Ama çabuk eşleme için tek tünek tavsiye ederim.Tek tünektte kuşunuzun diyetine dikkat ediniz çabuk kilo alımları olabilir.Tek tünek uzunluğuna bir telden gelip yuvalığın deliiğine takılcak şekilde ayarlıyabilirsiniz.

EŞ TUTURMA ;

Muhabbet kuşlarında eş seçimini dişi yapar.Eğer bir dişi bir erkeği begenmişse eş olmaları kaçınılmazdır.Ama Muhabbet kuşlarında üretimde en önemli faktör erkektir.Dişiyi hazırlama,yuvaya teşvik etme hatta yumurta sayısı bile erkekten erkeğe fark gösterebilmektedir.
Eğer çift yapmak istiyorsanız.Önceden sağlıklı bir erkek edinip.Eş yapılcak kafese koyun ve 1 hafta sonra yanına dişiyi koyun bu erkeğinizin baskın olmasını ve eş tuturmayı kolaylaştıracaktır.Bu süre zarfında ayrı tutulan erkeğe ve dişiye kızıştırıcı besinlerle takviye yapılması işi kolaylaştıracaktır.Ama unutmayın ki aşırı verilen her şey zarardır.Aşırı kızıştırıcı kuşlarınızı erkenden tüye sokabilir.Bunun için abartıya kaçınılmamalıdır.Eş tutmuş kuş birbirini kaşıma, kusma vb davranışlar sergileyecektir.

MUHABBET KUŞUNUZ İÇİN MAMAYA KATABİLECEĞİNİZ DOĞAL BESİNLER;

Sizlerle birkaç besin belirtceğim bu besinler kızıitırmada ve saglık konusunda çok yararlı besinlerdir.

TARÇIN;

-Tarçın ferahlatıcı etkisi kuşunuzun stresini azaltıcaktır.
-Bağırsak kurtlarının dökülmesine ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur.
- İshali keser.
-Vücut direncini arttırır.
-Soğuk algınlığı ve nezleye karşı yararlıdır
- Antioksidan ve güçlü bir mikrop öldürücü olarak bilinir.
-Afyodizyak etkisi olduğunda kızıştırmada çok etkilidr.

KEÇİ BOYNUZU TOZU;

-A.B ve E vitamini ve kalsiyum içerir bol miktarda.
-Sperm sayısını artırır.Buda yumurta doluluk oranını artırır.
-Kalsiyum bakımından zengindir.
-Astıma iyi gelmektedir.
-Kızıştırıcı etkiye sahiptir.

KEKİK;

-Vücuttaki yağları eritir.
-Spazm gidericidir.Yani agrı kesici özelliği vardır.
-Vücudu kuvvetlendirir. İştah açar.
-Antibiyotik özelliği vardır.
-Bağırsaktaki ve böbrekteki mikropları öldürür.
-İç parazite iyi gelir.
-Solunum rahatsızlığına iyi gelir.

Bu besinleri mamanızda kullanırsanız bu yararları fark ediceksiniz.Avrupalı bir üreticinin makalesinde bu besinler için ve özelliklede kekik mamasında sürekli kullandığını bu sayede ilaç kullanmadığını ifade etmişti.Ama mama da fazla kullanmayın çünkü kuşlarınız fazla kullandığınızda yemeyebilir.Dozajını iyi ayarlamanız gerek.

ÇİFTLEŞME;

Kuşlarınız eş tuttular ve dişi yuvaya yilgi duymaya başlıyacaktır.Ardından dişinin yuvaya giriş süresi artıcak ve gitgide içerde kalıcaktır.Bu süreler uzamaya başlayıp dişinizin dışkısı büyüyecek ve birkaç gün içinde çiftleşmeler gerçekleşicektir.İlk çiftleşmelerden takribi 10-15 gün içinde yumurtalığa yumurtalar gelmeye başlıyacaktır 2 gün ard arda yumurtlayacaktır kuşunuz bazen kalsiyum vb eksikliğin gelme süresi birkaç gün gecikebilecektir.Telaşa kapılmayın hemen...

YUMURTALADILAR VE SONRASI;

İki günde bri yumurtalar gelicektir dişiden takribi 5-8 arası yumurtlayacaktır ama bu sayının 13 çıktığına şahit oldum ama bir dişinin kapasitesi maksimun 6 yavrudur bu bile çok zorlayacaktır çiftinizi,18 gün sonra ilk yavrularınız çıkmaya başlıyacaktır.Ama bazen ortam nemi,sıcaklığı vb sebeplerden dolayı 22 güne kadar uzayabilmektedir. 2 günde bir yavrular çıkmaya başlıyacaktır yumurtalardan,yumurtalar 5.günden sonra dolumu değilmi diye ışıkla kontrol edilebilir.Unutmayın ki mama çok önemlidir özelliklede ilk günler çünkü anne kursak sütüyle besler ilk günler yavruyu bu gelişimini ve sağlığını çok etkiler.Yavru 8 günlükken yarıda olsa gözler açılmaya başlar 10.günden itibaren tamamen gözler açılır.28 günlük aşağı yukarı tamamen tüyleri tamamlanır.Yeme düşmesi 30-35 gün arası sürebilir.Erkeğin görevi bu sürede dişiyi beslemek ve yavrulara yem yemeyi öğretmektir.Aşırı kızgın erkeklere dikkat edin.Yavrularla çiftleşmeye çalışabilir bu durumda erkeği ayırın.

KULUÇKADAKİ SORUNLAR;

Yumurta tıkanması;

Bu durumda yumurta dışarı çıkamaz ve dişide büyük rahatsızlıklara sebep olur. Yuvalığın tabanında oturan, yumurtlamak için kendini zorlayan ve endişeli bir biçimde hareket eden dişi yumurta tıkanması durumuna işaret eder. Eğer deneyimsiz bir üreticiyseniz en iyisi en kısa zamanda muhabbet kuşunuzu kuşlar konusunda bilgili bir veterinere götürmektir. Muhabbet kuşunuzun arka kısmına bir miktar sıvı yağ sürmek onun yumurtayı dışarı ittirebilmesine yardımcı olabilir. Yumurta tıkanması çok genç ve yaşlı dişilerde, ilk zamanlarda görülür.Bazı forumlarda kas gevşeticiler önerilmektedir.Ama ben tavsiye etmiyorum ölüme yol açabilmektedir.

Kıskançlık;
Bu durum iyi gözlemeyle olur dişi yada erkek birbirini kıskanıp aralarında kavga edebilir yada yavruyu dövebilirler böyle durumda çok rahatsız etmeyip yavrulara bakanı ve kavga çıkarmayanı tespit edip diğer ebeveyni başka kafese koyulmalıdır.

Çarpık Bacaklılık;

Bazı akraba eşlemelerinde,en çokta düz ve kötü yuva zemininden olmaktadır.Bazende bazı dişiler yavrunun üstüne ağırlığını çok verebilmektedir.Bu yüzdende çarpık bacaklı yavrular çıkabilir.Yuvalıkta yuvarlak tahta zemin olmalıdır muhakkak bu bir nevi önüne geçicektir.Çarpık bacaklı yavruyu fark eder etmez ayagına süngerin ortasını keserek ayaklarının normal kuş gibi durması sağlayarak sünger içine geçirilidir bunun yerine ince kadın çorabıda kuranılabilir ama çok sıkmamak ve sürekli kontrol istemektedir.Aşırı sıkma kangrene yol açabilir.

Tüy Yolma;

Tüy yolma bir davranış bozukluğudur.Yani pskolojik bir rahatsızlıktır.Bu duruma iki şeyin sebep olduğunun farkına vardım.Ya aşırı kuluçkaya sokrak hayvanın beslenme yetersizliğinden dolayı stresten zamanla bu duruma yol açmaktadır.Birde küçükken anneden yolma gören kuşlarda bunu görmüştüm.Dikkat ederseniz çevrenize iyi yavru bakan kan demektedir üreticiler evet bu doğrudur.Yavru illerde anneden gördüklerini uygulayacaktır.Bu durumla karşı karşıya gelen yavruda bu sorunları gördümde ama %100 olur demek yanlış olur.Bu durumla karşı karşıya geldiğinizde dişinizi kuluçkaya sokmayın ve iyi besleyip uzun süre dinlendirdikten sonra eşe atın yine aynı sorunlar olursa bu kalıcı olmuştur demektir ve bu dişiyi yada erkeği eşe atmamak gerekir.Bazı üreticiler bu durma karşı ilaç kullanmatadırlar ben bu duruma çok olumlu bakmadımdan ilaç ismi vermiyeceğim

Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....