10 Aralık 2018, 22:42:12

Haberler:Yardım almak ve deneyimlerinizi paylaşmak  için;
''KAYIT OLMALISINIZ''...
Sizi de bu ailede görmek isteriz....

SİZDEN GELEN RESİM bölümünde kuşlarınızın görünmesi için MUHABBET KUŞLARIMIZI TANITALIM kategorisine konu açmanız , foto eklemeniz gereklidir

Muhabbet Kuşu Almaya Karar verenlere Öneriler (Söyleşi)

(Okunma sayısı 34 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ronay

Yıllardır üreticilik ve petshopçuluk yapan şehmus abimle yeni başlayanlar için bir bilgilendirme , söyleşi yaptık.
Belli başlı , önemli konularda yaptığımız bu söyleşinin yeni başlayanlar için çok önemli ve yol gösterici olacağına eminim.
Şehmus abimin elline koluna ve yüreğine sağlık.......İyi okumalar.........

Muhabbet kuşu almaya karar veren bir hobici erkek mi almalı yoksa dişimi ? cinsiyettin farklı olmasının farkı olur mu ?

Muhabbet kuslarında erkek daha gösterişli ve daha  çabuk alısip kelime hafızası daha fazladır.Bu yüzden erkek yavru tavsiyemdir. Ayrica erkek kuslar disilere göre daha az ısırır..Bu yüzden erkek  diyorum

Peki yavru muhabbet kuşuyla , yetişkin muhabbet kuşu arasında fark olur mu ? Hanginiz önerirsiniz

Egitmek ve konusturmak açısından yavru erkek kuş tavsiye ederim.çünkü yetişkin kuşu eğitmek çok zor olur yabanileşmiştir.

Yavru olduğunu nereden anlayabiliriz ?

Bebek kuslarin (mutasyonlar hariç) gagalarinda siyahlık olur; gözlerinde irisi olmaz boncuk siyahi olur ve alınlarında siyah çizgileri belirgindir yani alnı açılmamıstır ayrica tüyleri solgun olur cünkü henüz tüy değişimi yapmamıstir..

Muhabbet kuşumuzu alırken nelere dikkat etmeliyiz ? Hasta olanı ayırabilir miyiz ?Anlayabilir miyiz ?

Muhabbet kuşlarında hastalığın belirtisi tüylerini kabartmasıdır.ve de poposunda dışkı olmamalıdır.Öyle bir kus gördüğünüz zaman onu almayın ve satıcıya bunu belirtiniz..karantinaya alınması lazım.Ayrıca yavru kusun kursağını kontrol edin yem yemiş olması gerekir aksi takdirde bu bir risk olur gittiği yerde stres yapabilir.Kısacası yem kırıp kırmadığı iyi gözlenmelidir.

Genel olarak muhabbet kuşunun fiyatları ne kadardır ?

İthal ve yerli arasInda fiyat farkIı oluyor ve ayrıca iriliğine göre de fiyat artabiliyor.. Suan ithal 45 ila 65  tl arası yerli 65 ila 85 tl arası satıslara sunulmustur..Mutasyonlar farklıdır yani albino ve lutino 80 ila 120 arasıdır..

Peki yeni kuş alacak bir hobici hangi aksesuarları almalıdır ? Kafes yapısı nasıl olmalıdır ?

Kafesin 40 cm den kücük olmaması ve iki yemlikli olmasını tavsiye ederim..tüneklerin tahta olması ve oyuncak olarak aynalı ve parlak olmamasına dikkat edilmedir..Yavru kusun kendini görmemesi eğitimini hızlandırır..Suluk bir tane olmalı günlük su degisimi yapılmasi açısından, tünekler iki adet yeterlidir kusun hareket etmesi açısından..

Peki kuşumuza kafes de dahil olmak için aldığımız temel aksesuarların fiyatı ne kadar tutar ortalama olarak ?

Kafes ve temel aksesuar fiyatları kafesin ebat ve kalitesine göre değişir ortalama fiyat aralığı 70 ila 150 tl arasidir.
Not: belirttiğim ebatlardaki kafes fiyatıdır..

son olarak son zamanlarda üreticiden alınmalı , petshop tercih etmeyin sözleri çok söyleniyor.Hem yılların üreticisi hemde petshop işinde bulunmuş tecrübeli abimiz olarak ne söylemek istersiniz bu durum için ?

Ben bir petshopcu olarak yerli kus satıyorum çünkü ithal kuşları iyi şartlarda getirmiyorlar ve kuşlar toparlanamadan hasta olup ölüyorlar.Bu yüzden hobicilere tavsiyem yerli kuş almalarıdır.Benim gibi yerli kus satan birçok meslektaşım vardIr.Kısacası petshoptan alsınlar ama alırken yerli kus olması ilk tercihleri olsun.

İZİNİZ PAYLAŞILAMAZ.FORUMA AİTTİR.TELİF HAKKINA TABİDİR....
Son Düzenleme: Bugün, 12:49:14 Gönderen: Ronay

Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....

Şehmus BAKIR

Estagfurullah kardesim.asıl ben tesekkur ederim boyle guzel faydali bir soyleside beni layik gordugun icin senin emegine ve yuregine saglik ronayim..

Rızkımı veren Hüdădır,
Kula minnet eylemem.....