Muhabbet Kuşlarında Yumurta da Yavru Ölümleri Sebepleri

(Okunma sayısı 75 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ahmet


Avustralya' da kanatlı üzere kliniği olan veteriner Dr. Colin Walker adlı kişinin muhabbet kuşlarının yumurta içindeki embriyonun ölümleri ile alakalı makalesini paylaşıldı.

Bana bazı kuş besleyenlerden yumurta içindeki ölümlerinin tekrarlandığı ile ilgili bir takım sorular geliyor. Her şey yolunda olmasına rağmen ben bu kuş besleyenlerin kümeslerinde %5 salmonella  olduğunu düşünüyorum. Hastalık etkeninin vücuda girişiyle hastalık belirtilerinin meydana çıkışı arasında patojen mikroorganizmanın vücutta gelişimiyle ölüm gerçekleşiyor bu durum birkaç gün daha uzayabilir.

Canlı doku parçasının besi yerinde gelişmemesi embriyonun , solunan havaya, onu çevreleyen zarların aracılığıyla oksijen alma yetisini kaybettirir, embriyo ölür.Sıcaklık ve nemin uygun dengede olmaması embriyonun ölümünü getirecektir.
Başlangıçta canlı doku parçasının gelişmesi sırasında ve sonu arasında, yavru aslında sadece büyüyor ve burada daha önemli hale gelmesi beslenme ve enfeksiyondur. Genç kuş büyüme için ihtiyaç ya da enfeksiyon bulaşması ve bir besin eksik ise, ölebilir.

Geçtiğimiz yıl özelikle benim için iyi bir üreme sezonu oldu. Neredeyse tüm yavru gelişimleri sağlıklı oldu. Mutlu olmak ile birlikte bu durum her zaman en iyi  bakım olmasına rağmen gene meydana gelebilir . Bazı üreticiler yavruların %30 olmakla birlikte ölümler meydana geldiğini söyledi. % 5 embriyo ölüm, normal olarak kabul edilebilir; işlerin ters gittiği düşünülüyorsa bir problem veya şüphelenmesi gereken durum olduğunu söyleyebilirim.

Canlı doku parçasının geliştirilmesi, yavru gelişimi ile meydana gelen bazı ölüm sorunlarına göz atalım.

Erken ölümler için  yumurtaya bakarak kontrol edebiliriz. Yumurtanın soğuk olması ve dış nedenler buna sebebiyet verebilir.
Olası nedenleri üretici düzeltmek için hazır olmalıdır. çok sıcak veya çok soğuk ya da kötü havalandırılan yuva kutusu akarları, eski romatizmalı kuşlar, kötü yuva kutusu tasarımı, yetersiz ebeveynlik, yuva kutusu, dış bozuklukları vb. yetersiz kontroller, Daha önce de belirtildiği gibi Ayrıca,yumurta erken doku gelişimi sırasında titreşim tipi yaralanmaları çok açıktır. Sallama ya da doğrudan veya sarısını koparılması suretiyle gelişmekte olan embriyoyu öldürebilir.

Embriyolar mikroorganizmaların doku gelişimi sırasında en savunmasız bu anında  herhangi bir zamanda enfeksiyon nedeniyle ölebilir. Chlamydia, Mycoplasma ve Salmonella gibi enfeksiyonlar dişi kuşun yumurtalıklarına bulaşabilmektedir.  .  Yumurta oluşum sırasında yumurtanın içine dahil edilebilir ve  Enfeksiyon da yumurtanın içine yumurtalık duvarından geçebilir. Bu nedenle ölümler gerçekleşebilir. Bu durumda Hem erkek hemde dişi kuşa tedavi gereklidir.

Yavruların bazıları bu enfeksiyonlara yumurtadan çıktıktan sonrada yakanabilirler. . Kirli Yuvalar, kötü havalandırılan ya da aşırı nemli kurşun yumurtanın kabuk aşınmaları  ve enfeksiyonun neden olduğu Yumurta kalitesi de önemlidir. Çatlamış, ince, şekilsiz veya pürüzlü yumurta enfeksiyon daha kolay girişine kolaylık sağlar  ve ve hastalıklara daha tabidir. . Zayıf yumurtalar, yumurta kanalı hastalığa bağlı olabilir, ama daha çok bir besin yetersizliğinin sebebidir. Özellikle, kalsiyum.  Yumurta kabuğunda ince saydam çizgiler  kalsiyum eksikliğinin erken belirtisi olabilir.

Chorioallantois olarak adlandırılan bir zar dişinin rahim etrafında gelişir. Chorioallantois o kabuğun içinden yayılır sonra embriyoya hava aktarımını bir insan plasentası(besin alışverişini sağlayan) gibi davranır.İkinci aşamada yavru kabuğu çatlayarak 12 ile 36 saat arasında solunum yapmaya başlar. Bu esnada yavrunun beslenmesini sağlayan yumurta sarısı yavrunun göbek içine  çekilir. Merkel'in divertikül adı altında ince bağırsağın altında küçük kese halinde kalır ve onunla bir ömür sürer.
Etrafında amniyotik sıvı bulunduran sıvıyı yavru içer. Bu sıvı yavrunun Birkaç hafta daha enfeksiyonlardan korumasını sağlar.(antikor)

Bütün bu karmaşık fizyoloji devam ederken yavru sorunlara karşı savunmasız durumdadır . Bu süre zarfında çok yüksek ya da düşük sıcaklık ve ortam nemi uygun değil ise yavru etkilenecektir. Her zaman ki sorun çok yüksek sıcaklık, ya da çok düşük bir nem. Bu kombinasyonların dengesiz olması kabuk zarının sert veya kuru olmasına sebebiyet verir. Sağlıklı yavru bitkin bir hale gelebilir. Ek olarak da yavru susuz hale gelecektir. Kuru yumurtadan yavru çıkarken yapışabilir bu nedenle ölüm gerçekleşebilir. Hafif bir damla su ile kabuk bunu emer ve yavru zarar görmez.

Kuşlara banyo verilme burada önemli bir konudur. Yumurta veya dişinin alt kısmı hafif spray ile su püskürtme yapılabilir. İdael yuva nem oranı %60 olmalıdır. Kuşun Oturduğu Yumurtayı 36-37 santigrat arasında tutması gerekiyor. Emin değilseniz bir termometre ve higrometre yuva kutusuna yerleştirilebilir.

Özet olarak sorun yaşamamak için yapılabilecek iyileştirmeler

• Üreme öncesi aylarda beslenme iyileştirilmesi.
• Sürekli yuva kutusu hijyen için temiz olma.
• Kuşların erişebileceği bir banyo  ile kuluçka, ortam nemi ve yumurta  nemini arttırmak için püskürtme veya nem artırıcı cihazlar.
Yazı çeviriler ve tecrübe eklenerek yazılmıştır.
FORUMA AİTTİR İZİNSİZ PAYLAŞILAMAZ
Son Düzenleme: 31 Aralık 2018, 13:37:47 Gönderen: Ronay


Hiç kimsenin ilgisine ihtiyaç duymadığın zaman olgunlaşırsın,hiç kimseden beklentiye girmediğin gün yara almazsın ve hiç kimseye bağımlı kalmazsan kazanırsın.

Serkan Erkan

Mukemmel bir paylasim. emeklerinize saglik .


Ankara Ev Hobicisi

Şehmus BAKIR

Paylasim ve bilgi için tesekkurler ahmet kardesim


Rızkımı veren Hüdădır,
Kula minnet eylemem.....

Ronay

Kardeşim yolladığım makaleyi güzel toparlamışsın eline emiğine sağlık .Teşekkürler....
Son Düzenleme: 31 Aralık 2018, 02:57:18 Gönderen: Ronay


Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....