Muhabbet Kuşlarında Trichomoniasis(Trikomonas)

(Okunma sayısı 58 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ahmet


Trikomonas diğer kanatlı türlerinde yaygın olduğu gibi muhabbet kuşlarında da en yaygın hastalıklardan altında  görülebilir.

Güvercinlerde hastalığı oldukça iyi tanımlayan kelime pamukçuk veya ağız içi yaralardır. Muhabbet kuşlarında  çirkin bir ülser ağrısına yol açmakta olup  boğazlarında bulunan bir çeşit enfeksiyondur.
Semptomları çok ve çeşitlidir. Kuşlar kabarır ve ishal olmuş gibi görünebilir, Genellikle saydam mukoza şeklinde yem kusturabilir. 
Hastalığa yakalanan kuş zamanla omurga ve göğüs kemiği bir ustura gibi hissedilir. Yem yemekte zornanan  muhabbet kuşu sadece su tükettiğinden  isal şeklinde sulu dışkılama yapar.

Trikomonasa , coccidia(koksidiyoz) grubuyla aynı genel alanda protozoa  adlı küçük bir parazit neden olur. Ancak coccidia'nın aksine bu parazitler yüzebilir. doğada mikroskobiktirler ve vücutlarına bağlı bir zar yardımıyla bir tür eğirme hareketinde ileri doğru hareket ederler.
Genellikle sudan bulaşabildiği gözlendiği için diğer kuşlarında aynı sudan içmesiyle parazitin o kuşa da bulaşmasına neden olur.Teşhis esas olarak otopside veya örnek alınıp incelenerek yapılır.  Genellikle ağız bölgesini ve yemek borusuna yerleşir. Lezyonların en sık görüldüğü yer burasıdır. Boğaz bölgesi genellikle çıkarılması çok zor olan kremsi sarı peynir benzeri lezyon dan oluşur. Bu lezyon genellikle yemek borusunun eksenini takip ederek uzayayabilir. Boğaz bölgesinde kızarık alanlar olarak da kendini gösterebilir.
Parazit, hızlı bir şekilde kendisini, sindirim sisteminin üst kısmınına,  özofagusun(yemek borusu) tabakasına, dilin arkasına, hemen hemen kursak ve kursak girişene kadar herhangi bir bölgeye yerleşebilir.  Bazen kalp kısmının arkası gibi durumlarda otopsi yapılsa bile  çok zor anlaşılabiliyor.

Tedavi için kanatlıda uzman bir veteriner ile birlikte kuşu tedavi ettirebilirsiniz. Eğer bu durum mümkün değil ise albendazol, Ronidazol, Metronidazol etken maddeli ilaç ile tecrübeli üreticilere uygun dozaj hakkında danışıp uygulayabilirsiniz.


Not: Bu Hastalık mantar enfeksiyonu ile karıştırılmamalıdır.


İzinsiz paylaşılamaz
Son Düzenleme: 02 Ocak 2019, 13:58:21 Gönderen: Ronay


Hiç kimsenin ilgisine ihtiyaç duymadığın zaman olgunlaşırsın,hiç kimseden beklentiye girmediğin gün yara almazsın ve hiç kimseye bağımlı kalmazsan kazanırsın.

Doğanay Y.

bilgilendirme için teşekkür ederim.

Ronay

Çok güzel bir konu , hazırlanış ve bilgi bakımından , ellerine sağlık teşekkürler kardeşim...


Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....

Cihan Aytan

Güzel bir konu olmuş bende bir ek bilgi eklemek isterim

yuvalardaki ani et yavru ölümlerinin sebeplerinden biride anaçların bu hastalığa yakalanmış olmasıdırCihan AYTAN
Rainbow,mutasyon ve kırık ırklar
Muhabbet kuşu hobi üretici
Pendik-İstanbul
https://renkmuhabbetkusu.blogspot.com/?m=1