19 Kasım 2018, 04:22:21

Haberler:Yardım almak ve deneyimlerinizi paylaşmak  için;
''KAYIT OLMALISINIZ''...
Sizi de bu ailede görmek isteriz....


SİZDEN GELEN RESİM bölümünde kuşlarınızın görünmesi için MUHABBET KUŞLARIMIZI TANITALIM kategorisine konu açmanız , foto eklemeniz gereklidir

Muhabbet Kuşlarında İshal (Sulu dışkı)

(Okunma sayısı 56 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ronay

Kuşumuz kabarık,halsiz ve durgun duruyor.Hemen dışkı kontrolü yapmalıyız.Eski dışkısı gibi katı olmayan çok sulu dışkı gördünüz.
Kuşunuz maalesef ki ishal olmuş demektir.İshalin bir çok sebebi vardır.

İshali tanımak

Bir kuşun dışkıları ıslaksa,kesin ishal (diare) diyemeyiz. Islak dışkı yapan bir çok kuş aslında böbrek sorunu yüzündendir. Dışkı ve idrar aynı yerden (cloaca) geldiği için, çoğu kişi ishali poliüre ile karıştırır. Bir muhabbet kuşunun normal dışkısında, idrarın kıvamı kremsi ve beyaz renktedir. Bir katı olan  kısmı dışkıdır ve idrarı dışkıyı sarar. Genel olarak, dışkıların her iki bölümü de kısa sürede kokusuzdur ve kurumuş olur.

NORMAL DIŞKIİSHAL OLAN DIŞKI (KOMPLE SU ŞEKLİNDE DE OLABİLİR)Biz 2'ye ayırıyoruz;

1)Beslenmeye bağlı İshal

2)Enfeksiyonlara bağlı (Mikroorganizmlara bağlı)


1)Beslenmeye bağlı İshal

Bu canlılarda kendine göre anatomisi ve kendine göre  sistemleri var.Muhabbet kuşlarına kuşumuzun doğası ve yapısına
uygun diyetler ile beslemeliyiz.Her besini bizim gibi sindiremezler.Dişler olsun vb bir çok sindirim organı bulundurmazlar.
Yanlış beslenme sonucu  özellikle evde verdiğimiz yağlı,şekerli ve aşırı verilen yeşillikler sonucu ishali tetikleyebilir.
Onlar bize göre yapıları farklı canlılar unutmayın....

Böyle bir ishal olduğunu düşünüyorsanız.Doğal yollarla tedavi etmeniz.En doğrusu olacaktır.

-Kuşunuzun suya az miktarda pirinç suyu koymak
-Suyuna çay demli olan kısmını suyla karıştırıp verme
-Patates haşlayıp vermek.

Bu yazdıklarımı 4-5 gün kullandığınızda dışkısı normal olmaya başlayacaktır.
Verdim düzelmedi,daha kötüye gidiyor.O zaman hemen müdahale etmelisiniz.
İlaç tedavisi kaçınılmazdır.Enfeksiyonel değilse ishal petshoplarda ki avidiare alıp kullanabilirsiniz.Yada veterinerden Neo terramycin alıp kullanabilirsiniz.5-7 gün arası....

2)Enfeksiyonlara bağlı (Mikroorganizmlara bağlı)

Enfeksiyonlar kuşlarda ishal oluşumu sorumlu olabilir. Bu tür enfeksiyonlara genellikle bakteriler, mantarlar veya parazitler neden olur. Bağışıklık sistemi daha önce zayıfladıklarında kuşları kolayca etkileyebilirler. Bağışıklık sistemi üzerinde kötü bir etkiye sahip olan stres için tipik örnekler, ortamın değişmesi veya güçlü bir parçadır . Bu patojenik mikropların çoğu, doğal ortamda bulunabilir ve sağlam bir bağışıklık sistemi olan bir kuşa zarar veremez. Bu yüzden bazen kuşlardan bazıları hastalanabilir.

Normal ortamdan tipik bakteriler örneğin E. coli ( Escherichia coli ) ve streptococcus'dur . Ayrıca Candida spp gibi mantarlar . veya Trichomonas gallinae (Trichomoniasis) gibi parazitler ishale neden olabilir.
Kuşunuzun herhangi bir enfeksiyondan muzdarip olabileceğini düşünüyorsanız, hangi tür patojenik mikropların hastalığa neden olduğunu öğrenmek zorunda olan kuş veterinerle görüşmelisiniz.Dışkı analizi yapıp,sonuca göre ilaç kullanmalısınız.

Not:Kuşlarınızda ani aşırı sıvı kaybı oluyorsa ve ani ölümler başladıysa,hemen elektrolit(eczanelerde izotonik elektrolit bulabilirsiniz) vererek.Ani ölümleri durdurabilirsiniz.Ama hastalığın kaynağını bulup hemen tedaviye geçecilirsiniz.

Son Düzenleme: 21 Ekim 2018, 15:09:39 Gönderen: Ronay


Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....