Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Soru Kuşumun Üzerindeki Beyaz Tüyler

muhabbetfistik

Yeni Üye
Kuşumun sırtında ve kanatlarında 6 aydir bembeyaz tüyler var. Maalesef dökülmüyor, kendisi de o tüyleri pek ellemiyor. Genelde keyfi hep yerinde, bizimle sürekli konuşuyor, ötüyor. Son günlerde uzun tüyleri de dahil genel olarak bir tüy dökülmesi başladı, mevsim değişikliğinden olduğunu düşündük. Bir de dışkısı genelde sulu oluyor. Bugün kafesten genelde uçtuğu yerlere zor uçtu, kanadini fotograftaki gibi asagi indirmeye başladı. Çok endişeleniyoruz. Bütün fotoğrafları aşağıya ekliyorum. Bilgili arkadaslarin yardımına ihtiyacımız var 🙏

Ekli dosyalar

• 20240414_134935.jpg
    20240414_134935.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 14
  • 20240408_131343-min.jpg
    20240408_131343-min.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 7
  • 20240414_134734-min.jpg
    20240414_134734-min.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 7

htchaticeonem9

Aktif Üye
Merhaba, kuşunuzda ciddi bir tüy rahatsızlığıyla beraber böbrek hastalığı da mevcut gibi görünüyor. Dışkı hep böyle sulu beyaz mı? Çok sık su içme ve yeme-içmede değişiklik var mı?

Bilgili kişiler görünce daha iyi yorum yapacaktır..
Taha Taha Ronay Ronay İpek..s İpek..s

muhabbetfistik

Yeni Üye
Merhaba, kuşunuzda ciddi bir tüy rahatsızlığıyla beraber böbrek hastalığı da mevcut gibi görünüyor. Dışkı hep böyle sulu beyaz mı? Çok sık su içme ve yeme-içmede değişiklik var mı?

Bilgili kişiler görünce daha iyi yorum yapacaktır..
Taha Taha Ronay Ronay İpek..s İpek..s
Merhaba, evet dışkısı uzun süredir bu şekilde sulu aynı zamanda dışarıda su dolu bir bardak görsün hemen gidip içmeye çalışıyor, biz de pek anlam veremiyorduk bu alışkanlığına. Genelde mutlu oyuncu bir kuş, hareketli ve durmadan ötuyor masallah. Ciddi dediğiniz için tedirginlestik tedavisi nasıl olur?

htchaticeonem9

Aktif Üye
Merhaba, evet dışkısı uzun süredir bu şekilde sulu aynı zamanda dışarıda su dolu bir bardak görsün hemen gidip içmeye çalışıyor, biz de pek anlam veremiyorduk bu alışkanlığına. Genelde mutlu oyuncu bir kuş, hareketli ve durmadan ötuyor masallah. Ciddi dediğiniz için tedirginlestik tedavisi nasıl olur?
Böbrek rahatsızlıkları için evden tedavi yetersiz kalacaktır. Muhtemelen kronik bir rahatsızlık. Veterinere gitmeden önce yapabilecekleriniz arasında A, B kompleks, C ve E vitamini takviyesi vermek, probiyotik desteği sağlamak iyi olacaktır.

Söylediğim gibi bu tür takviyelerle veterinere götürmeden iyileşme beklemeyin. Yaşadığınız şehri söylerseniz iyi bir veteriner önerebiliriz.

muhabbetfistik

Yeni Üye
Böbrek rahatsızlıkları için evden tedavi yetersiz kalacaktır. Muhtemelen kronik bir rahatsızlık. Veterinere gitmeden önce yapabilecekleriniz arasında A, B kompleks, C ve E vitamini takviyesi vermek, probiyotik desteği sağlamak iyi olacaktır.

Söylediğim gibi bu tür takviyelerle veterinere götürmeden iyileşme beklemeyin. Yaşadığınız şehri söylerseniz iyi bir veteriner önerebiliriz.
Multivitamin gervit, probiyotik entrobac ve tüy destekleyici bt amin forte. Yavrunuzda biotin eksikliği olabilir haftada bir mamasına katmak içinde nekton biotin
Bu takviyeler iyi midir? Bir de Bursa'daki yaşıyoruz veteriner takviyesi almak isterim

htchaticeonem9

Aktif Üye
Multivitamin gervit, probiyotik entrobac ve tüy destekleyici bt amin forte. Yavrunuzda biotin eksikliği olabilir haftada bir mamasına katmak içinde nekton biotin
Bu takviyeler iyi midir? Bir de Bursa'daki yaşıyoruz veteriner takviyesi almak isterim
Evet kullanılabilir, bunlardan bazılarını ben de kullanıyorum. Size de tavsiye ederim.

Bursa'da büyük bir hayvan hastanesi var. Kuşlara da bakıyorlar mı bilmiyorum ama sembollerinden kuşlara da baktıkları anlaşılıyor. İsterseniz emin olmak için arayıp sorabilirsiniz.

İki-üç tane ekliyorum alternatif olması adına:

muhabbetfistik

Yeni Üye
Evet kullanılabilir, bunlardan bazılarını ben de kullanıyorum. Size de tavsiye ederim.

Bursa'da büyük bir hayvan hastanesi var. Kuşlara da bakıyorlar mı bilmiyorum ama sembollerinden kuşlara da baktıkları anlaşılıyor. İsterseniz emin olmak için arayıp sorabilirsiniz.

İki-üç tane ekliyorum alternatif olması adına:

Teşekkürler en yakın zamanda götüreceğiz. Bir de kullandığımız yem markası garden mix. Bu yem markası iyi midir? Önerdiğiniz mama tarifi varsa o da çok iyi olur

Taha

Moderator
Uçabiliyor ama eskisi kadar yükseğe çıkamıyor aslında son 3-4 gündür böyle. Tüyleri de 5-6 aydır bu şekilde
Veterinere götürme imkanınız varsa götürün yoksa. Belirttiğiniz takviyeleri henüz almadıysanız versele laga mutavit ve entrobac yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Yem olarak versele laga kullanın isterseniz bu süreçte kaliteli yem yemesi iyi olacaktır. Yemine yüzde 20-30 oranında aspurda katabilirsiniz

htchaticeonem9

Aktif Üye
Teşekkürler en yakın zamanda götüreceğiz. Bir de kullandığımız yem markası garden mix. Bu yem markası iyi midir? Önerdiğiniz mama tarifi varsa o da çok iyi olur
Ben Gold Wings'in klasik sade yemini kullanıyorum. Versele Laga'nın içerisinde çok yulaf olduğu için kuşlarım çok tüy döküyordu. O yüzden bu markaya geçtim. Karar sizin elbette.

Gardenmix hiç kullanmadım ama bilindik ve kaliteli markalardandır. Tavsiye ederim.

Mama derken sebzeli ya da yumurtalı mama tariflerinden mi bahsediyorsunuz? Eğer öyleyse aşağıya birkaç tarif videosu bırakıyorum. Kendim de birkaç kere kuşlarıma denemiştim. Çok sevmişlerdi. Siz de inceleyebilirsiniz.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.