Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Siyah Kaka Yapma Nedenleri ve Tedavisi

Ronay

Site Kurucusu
Muhabbet kuşu siyah kaka (dışkı) nedenleri ve tedavisi

Muhabbet kuşu hastalıklarında bize bilgi sağlayan faktörlerinden biri dışkı şekli, yapısı ve renkleridir. Kakanın rengi biz bir çok şeyi anlatır. En çok merak edilen konularda biri ise muhabbet kuşu siyah kaka yapma nedenleri ve siyah renkli kaka hastalık mı ? hastalık belirtisi ise siyah kaka tedavisi nasıl olması gerektiğidir. Muhabbet kuşu siyah kaka mide – bağırsak kanamaları, mantar enfeksiyonları, bakteriyel enfeksiyonlar, yedikleri yiyeceklerden, zehirlenmelere kadar bir çok nedeni bulunur. Özellikle bazen kuş kömürü veyahut pancar vb yiyeceklerde önce siyaha sonra kırmızıya dönen kakalar gözlenebilir. Kuşların dışkı renkleri bize bir çok konuda bilgi verir özellikle sindirim sistemi ve ona yardım organlar hakkında, mideden bağırsaklara, karaciğerden, pankreasa kadar sağlık açısından bir çok bilgi aktarır. Hadi gelin siyah kaka olayını biraz daha açarak inceleyelim.

Muhabbet kuşu dışkısının siyah olması nedenleri

Muhabbet kuşu dışkı rengi ile sağlığına dair ipuçları verebilen bir kuştur. Muhabbet kuşunda siyah kaka yapma durumu farklı anlamlara gelebilir. muhabbet kuşu siyah kaka yapması dışkının yapısını inceleyerek hastalık etkeni mi? yoksa normal bir süreç mi, anlaşılabilir. Siyah renkli muhabbet kuşu dışkısı hem normal hem anormal olarak değerlendirilebilir. Sağlıklı dışkı da siyah kısım, beyaz ve sıvı olan kısım vardır. İdrar ile karışık halde çıkan dışkının ıslak olduğu süre boyunca rengi açıktır. Kurumayla beraber dışkı rengi koyulaşır. Kurumuş haldeki bir miktar dışkıyı siyah görmeniz sizi korkutmaması gereken bir durumdur. Öncelikle siyah renkli kaka sağlıklı olandan farklı ise bunu iyice gözlemleyip, kuşta kabarma, kusma veya halsizlik var ise veterinere başvurup dışkı tahlili isteyip nedenini öğrenip ona göre tedavi uygulanmalıdır. Peki siyah kaka durumunun hastalığa işaret edip etmediği nasıl anlaşılır bir inceleyelim. Daha detaylı dışkı analizi makalesi için bakınız.

Aşağıda sağlıklı bir muhabbet kuşu dışkısı bulunmaktadır.
sağlıklı dışkı.jpg

Muhabbet Kuşunda İç kanama ve enfeksiyon nedenli siyah kaka

kanlı kuş dışkısı.jpg

Muhabbet kuşunda yiyecek kaynaklı siyah dışkı

siyah kaka muhabbet kuşu nedenler.jpg

Son düzenleme:

hakdem

Yeni Üye
Dün geceden beri muhabbet kurumun kakası böyle. Hiç bir şey yemiyor ara ara kusuyor. Ne yapmayalım

Emine

Yeni Üye
Kuşumun güncel kaka resmi acaba ne gibj bir sorunu var anlaşılır m

Emine

Yeni Üye
Var dün galiba kuyruk sokumu kırdı cünkü koltukdaki iki büyük yastık arasındaydı ayağına basamıyordu uçmaya çalıştı uçamadı veternier ayağında kırık yok dedi. Kuşçuya götürdüm kurduk sokumunda kırık var dedi. Halsizlik var yorgun da biraz elimle yedirip dün vitaminli su bugün minerali su içirdi.

Emine

Yeni Üye
Dün gece siyah kaka yaptı
kuşçu darı verdi sever yer diye ilk defa yediği için mi acaba sulu biraz sarı renk olan yeşil kaka yaptı bugün

hakdem

Yeni Üye
Kusma var mı? Bir dışkı fotosu atar mısınız? H hakdem
Kusura bakmayın mesaj bildirimi gelmediği için yeni gördüm mesajınızı. Şimdi yine aynı sorun oldu ama bu defa kakasi koyu yeşil kustuğunda ise ilk önce yedigi yemleri kustu sonra ise hep yoğun şu renginde afedersiniz balgam atar gibi. Ben yeni konu oluşturdum yardım eder misiniz ?